Vize pro Prahu 14
Hlavním tématem urbanistických studií, které zpracovalo pět studentů atelieru prof. Jehlíka na FA ČVUT, bylo vytvoření srozumitelného organického celku ze stávajících fragmentů městské části Praha 14 – od Černého Mostu přes Staré Kyje k Dolním Počernicím (sídliště + obchodní centra + vesnice + satelity + krajina). Důraz byl kladen především na strukturu veřejných prostorů a charakteristiku stávajících, transformovaných či nově zastavovaných území. Základním nástrojem pro analýzu bylo vymezení charakteristických oblastí, lokalizace silných míst a významných uzlů (včetně důležité vybavenosti) a trasování významných cest. To vše v měřítku celého města, širších vztahů i vnitřních vztahů.
Studentské urbanistické studie:
Sídliště, jak dál
Mezinárodní výzkumný projekt „Sídliště, jak dál?“ (www.sidlistejakdal.cz) se zabývá otázkami budoucího rozvoje sídlištních celků se zaměřením na témata jejich společenské, ekonomické i kulturní udržitelnosti. Sídliště představují specifický systém zástavby s řadou odlišností vůči běžnému městu. Veřejná prostranství často tvoří až 2/3 plochy těchto území, dopravní a technická infrastruktura většinou nesleduje prostorovou logiku zástavby a její charakter a identita jednotlivých lokalit je namísto veřejnými a sdílenými prostranstvími výrazně definována jednotlivými solitérními stavbami. To implikuje minimálně potřebu specifického přístupu a zvýšené péče o veřejná prostranství ze strany veřejné správy.
Studenti atelieru Kohout Tichý na Fakultě architektury ve svých semestrálních urbanistických studiích zpracovali urbanistické studie pro 6 vybraných lokalit, mezi kterými nechybělo ani sídliště Černý Most. Tyto studentské semestrální práce představují principy možných přístupů k dlouhodobé vizi transformace sídlišť.
Studentské práce: